Hvordan kan trigonometri bruges til kanoner?

OM FORLØBET
I dette forløb arbejder eleverne med trigonometri og ser, hvordan matematikken både blev brugt under 2. verdenskrig og fortsat anvendes i dag.
Forløbet tager udgangspunkt i de bunkere, som den tyske besættelsesmagt opførte langs Vestkysten. Herfra kunne soldater måle vinkler til skibe og ved hjælp af trigonometri beregne præcis afstand og retning for kanonild. Dette historiske udgangspunkt kobles til nutidens landmålere, som med målebånd, stokke og teodolitter bruger samme matematiske principper i deres arbejde.
Eleverne introduceres kort til den nødvendige matematik, hvorefter de selv anvender gymnasiets udstyr til at foretage målinger og beregne afstande, der er for store til at måle direkte.
Forløbet kan tilpasses, så fokus enten ligger på introduktion til sinus og cosinus eller på anvendelsen af disse begreber – alt efter elevernes forkundskaber.
Som en mulig udvidelse kan besøget kobles til en tur til Bulbjerg eller Svinkløv, hvor bunkerne stadig kan opleves i praksis.
Forudsætninger
Eleverne bør på forhånd have kendskab til vinkelsummen i en trekant og kunne løse simple ligninger.
Fag: Matematik
Målgruppe: 7.-10. klasse
Varighed: 2 x 90 minutter
Pris: Gratis
Færdigheds- og vidensområder og -mål
Fra Matematik – Fælles Mål, 2019
»Geometri og måling«
Eleven kan forklare sammenhænge mellem sidelængder og vinkler i retvinklede trekanter
Eleven har viden om den pythagoræiske læresætning og trigonometri knyttet til retvinklede trekanter
Eleven kan bestemme afstande med beregning
Eleven har viden om metoder til afstandsbestemmelse
Eleven har viden om metoder til at fremstille præcise tegninger, herunder med digitale værktøjer
Book jeres besøg på Fjerritslev Gymnasium
Skriv til koordinator Peter Brun på pab@fjerritslev-gym.dk – eller ring til skolens kontor på telefon 96 50 51 00
