Vores erhvervsøkonomi-hold med elever fra både 2.g og 3.g STX har i dette skoleår arbejdet med innovation og iværksætteri.
Som en del af undervisningen har eleverne fået mulighed for at deltage i Business Innovation Games (BIG), der er en landsdækkende entreprenørkonkurrence for gymnasier.
Konkurrencen går ud på, at eleverne skal udvikle en idé til et nyt produkt og udarbejde et forretningskoncept, hvor teori fra undervisningen inden for blandt andet innovation, markedsføring, økonomi samt organisation og ledelse skal indgå.
I sidste uge blev vores lokale BIG-finale afholdt, hvor tre grupper præsenterede deres virksomhedsidéer for vores undervisere i erhvervsøkonomi og gæstedommer Kaare Fuglsang Bach Toft, der er centerby-koordinator her i Jammerbugt Kommune og har stor erfaring med emner som salg og marketing.
De tre grupper fremlagde spændende, innovative idéer: En app med lokale butikstilbud fx til en by som Fjerritslev, et måltidskassekoncept særligt tilpasset studerende samt en app, der skal hjælpe unge med at få bedre nattesøvn og dermed være udhvilede og friske til en ny skoledag.
Det blev førstnævnte projekt, som dommerne belønnede med førstepladsen. Kaare Fuglsang Bach Toft havde rosende ord til alle tre grupper – og fremhævede over for vindergruppen, at han ser et stort potentiale i at udvikle en digital platform, hvor borgere i Fjerritslev og omegn på ét samlet sted kan få overblik over både lokale tilbud og områdets mange begivenheder.
Drengene bag vinderprojektet »Dealio« – Noah, Noah, Nicolaj og Anton fra 2a – er hermed videre til den nordjyske BIG-finale på torsdag, hvor de skal i konkurrence med grupper fra tre andre gymnasier.
Går de videre her, venter landsfinalen senere på foråret. Vi ønsker held og lykke!

